The issue:
A client called us to do a promotion job, packing a couple of sample products in with a main product.
The solution:
We suggested the client use the unit rate model so that they knew the cost of the entire job up-front. With our expertise we could analyse the cost of the two options to the client (per unit vs per hour) and determine which was the most economical for them. The client agreed to the per unit rate but wanted to put it to the test – they ran the same job using another supplier’s team on an hourly rate on a work bench alongside us.
The result:
Our production rate was three times greater than the other team’s, which was a huge win for the client. The secret to our winning formula? It was motivating the staff with an incentive if they went above the actual target set. That client has become an ongoing loyal client of ours as a result.